Kada ne registrujete industrijski dizajn, vi rizikujete da konkurencija kopira vaš proizvod, te da na taj način ugrozi vašu konkretsku prednost i smanji vaš tržišni udeo.
Ova greška je česta među startupima koji razvijaju inovativne proizvode, jer konkurenti pažljivo prate tržište kako bi prepoznali priliku da iskoriste vaše ideje.
Bez zaštite kroz industrijski dizajn, vaša originalna ideja postaje lako dostupna svima, što znači da vaši konkurenti mogu replicirati proizvod i plasirati ga na tržište bez prepreka, a često i po nižim cenama.
I šta onda?
Onda vam ostaje ili da se pomirite sa sudbinom ili da ulazite u skupe i dugotrajne pravne sporove, koji su često unapred izgubljeni.
Da vam se to ne bi desilo, u ovaj članak smo skupili sve što treba da znate o zaštiti industrijskog dizajna.
Ukoliko imate još nekih nedoumica, otvoreni smo za sva vaša pitanja!
1. Šta je industrijski dizajn?
Zakon o pravnoj zaštiti industrijskog dizajna definiše industrijski dizajn kao izgled celog proizvoda ili njegovog dela koji je oblikovan na temelju vizuelnih karakteristika, kao što su linije, boje, oblik, tekstura i materijali.
2. Zašto zaštititi industrijski dizajn?
Razloga za zaštitu industrijskog dizajna je više, ali mi ćemo se osvrnuti na one najvažnije.
Na prvom mestu, ako ne zaštitite dizajn svog proizvoda, konkurenti mogu kopirati njegov izgled i stvoriti slične proizvode koji zbunjuju kupce.
Ovaj problem npr. često imaju luksuzni brendovi, čije proizvode često kopiraju i preprodaju na crnom tržištu kao „lažne originale.“
Takve kopije onda preplavljuju tržište po znatno nižoj ceni, ali i kvalitetu, što narušava reputaciju originalnog brenda kod kupaca.
Dakle, zaštitom industrijskog dizajna – štitite svoju prepoznatljivost i reputaciju na tržištu.
Dalje, bez pravne zaštite, svaki konkurent može slobodno koristiti vaš dizajn, što vas onemogućava da ostvarite povrat uloženih sredstava (ali i truda) u kreiranje vašeg proizvoda.
Vi smišljate, radite i stvarate – a neko drugi profitira.
Nije baš fer, zar ne?
Konačno, ukoliko planirate da svoj proizvod plasirate na inostrano tržište, odsustvo pravne zaštite industrijskog dizajna može smanjiti izvozni potencijal vašeg proizvoda.
Razlog za ovo je taj što na inostranim tržištima, gde je konkurencija često jača i raznovrsnija, nezaštićen dizajn može lako biti kopiran i neovlašćeno korišćen od strane drugih proizvođača.
Dakle opet, bez pravne zaštite, gubite ekskluzivno pravo na izgled svog proizvoda, što može rezultirati time da konkurenti stvore slične proizvode i prodaju ih kao svoje.
3. Šta sve može zaštititi industrijski dizajn?
Industrijskim dizajnom se mogu zaštititi svi predmeti koji su industrijski ili zanatski, tj. proizvodi pogodni za proizvodnju na industrijski ili zanatski način.
To, u praksi, omogućava zaštitu proizvoda najrazličitijih namena i oblika, uključujuči:
- oblik spoljašnjosti automobila
- dizajn kuhinje
- ambalaže kutija ili boca u kojima je upakovan određeni proizvod
- oblik cipele
- izgled mobilnog telefona ili laptopa, itd.
Ono što se ne može zaštititi industrijskim dizajnom je izgled proizvoda koji je određen samo njegovom funkcijom, odnosno kada oblik proizvoda mora biti tačno takav da bi pravilno funkcionisao ili se povezao sa drugim delovima.
Dobar primer ovde bi bio čep za flašu.
Zašto?
Zato što isti mora biti tačno određen kako bi mogao da se uklopi u usta flaše i spreči curenje, odnosno zato što njegov oblik diktira funkcija, a ne estetika.
4. Koja su prava autora industrijskog dizajna?
Autor industrijskog dizajna ima moralna i imovinska prava.
Vaše moralno pravo je, dakle, da vaše ime bude navedeno u prijavi, spisima i ispravama o industrijskom dizajnu.
Sa druge strane, od imovinskih prava, imate pravo na uživanje ekonomske koristi od iskorišćavanja zaštićenog industrijskog dizajna.
Vodite računa da ne možete zabraniti korišćenje vašeg industrijskog dizajna u privatne, odnosno nekomercijalne ili eksperimentalne svrhe. Takođe, nije zabranjeno umnožavanje u svrhu podučavanja ili citiranja.
5. Kako zaštititi industrijski dizajn?
Pre nego što se upustite u avanturu zvanu zaštita industrijskog dizajna, preporučujem da proverite da li je dizajn koji štitite već prijavljen ili registrovan.
Do ovoga može doći ukoliko ste, svesno ili nesvesno, kreirali dizajn koji je veoma sličan postojećem, odnosno koristili inspiraciju iz drugih proizvoda na tržištu.
Već u ovoj fazi, može vam biti od koristi advokat za zaštitu intelektualne svojine, tako što će u vaše ime tražiti izveštaj o pretraživanju baza podataka (tzv. rešerš) od Zavoda za intelektualnu svojinu.
Alternativno, možete sami koristiti nacionalne i međunarodne baze podataka prijavljenih industrijskih dizajna, ali imajte u vidu da proces pretrage može biti tehnički zahtevan i da je moguće da ne prepoznate sve relevantne sličnosti sa postojećim dizajnima.
U svakom slučaju, u interesu vam je da izvršite pretragu čim pre, a kako kasnije ne bi morali ulaziti u sporove zbog povrede prava intelektualne svojine ili se suočiti sa odbijanjem registracije za industrijski dizajn.
Nakon što ste izvršili pretragu i uverili se da je vaš dizajn nov i individualan, sledeći korak je podnošenje prijave za priznanje prava na industrijski dizajn.
Prijava može obuhvatiti jedan ili više industrijskih dizajna i može se podneti elektronski, poštom ili lično u pisarnici Zavoda za intelektualnu svojinu.
Uz nju obavezno prilažete:
- Zahtev za priznanje prava na industrijski dizajn
- Opis industrijskog dizajna
- Prikaz industrijskog dizajna
- Punomoćje
- Dokaz o uplati takse za prijavu
Opciono prilažete i potvrde o prioritetu ili izlaganju dizajna na relevantnoj izložbi, ukoliko tražite i pravo prvenstva.
Kada Zavod primi vašu prijavu, prvo će proveriti da li je prijava u skladu sa svim formalnim uslovima, a tek onda preći na fazu ispitivanja novosti dizajna.
Ukoliko vaš dizajn nije nov i nema individualni karakter, prijava će biti odbačena.
Kako biste obezbedili da je vaša prijava ispravna i potpuna, kontaktirajte advokata za intelektualnu svojinu koji će vam pomoći da pravilno vodite ceo proces.
6.Koliko traje proces zaštite industrijskog dizajna?
Sam proces najčešće traje par meseci, a nakon što je vaše pravo priznato, industrijski dizajn je zaštićen na period od 5 godina.
*Naravno, pod uslovom da plaćate godišnje takse za održavanje prava.
Ovaj period možete produžavati po 5 godina, a najduže do 25 godina.
Dakle, u ovom periodu možete sprečiti bilo koga drugog da koristi vaš industrijski dizajn bez dozvole.
7. Šta znači uslov da je industrijski dizajn nov?
Industrijski dizajn se smatra novim ako nije bio:
- Objavljen pre podnošenja prijave ili pre priznanja prava prvenstva.
- Izlagan na nekoj manifestaciji ili događaju pre podnošenja prijave.
- Korišćen u prometu pre prijave.
- Otkriven javnosti na bilo koji drugi način (npr. putem društvenih mreža) pre podnošenja prijave.
Ukratko, kako bi vaš industrijski dizajn bio smatran novim i kako biste izbegli potencijalne odbijene prijave, preporučuje se da ne otkrivate dizajn javnosti pre nego što podnesete prijavu.
8. Šta znači da uslov da je industrijski dizajn individualan?
Ako vaš industrijski dizajn nije prepoznatljiv u odnosu na postojeće dizajne na tržištu, smatraće se da nije individualan i neće moći da se registruje.
Dakle, uslov individualnosti je zapravo uslov diferencijacije vašeg dizajna od drugih na tržištu.
U suštini, što ste više slobode imali u dizajniranju, u kontekstu tehničkih ograničenja i standarda industrije, to će biti veće šanse da ispunite ovaj uslov.
9. Kako ostvariti međunarodnu zaštitu za industrijski dizajn?
Ovo je jako važno: Zaštitom svog industrijskog dizajna u Srbiji ne osiguravate njegovu zaštitu svuda u svetu.
Međunarodnu zaštitu za industrijski dizajn ostvarujete zasebnom prijavom putem Haškog sistema za međunarodnu registraciju industrijskog dizajna, koji omogućava podnošenje prijave za zaštitu u više od 60 zemalja.
U prevodu: Na ovaj način štedite vreme i novac u poređenju sa podnošenjem pojedinačnih prijava u svakoj zemlji.
Prijavu isto podnosite putem ZIS-a, a možete i direktno putem Svetske organizacije za intelektualnu svojinu. Ova prva opcija je, svakako, jednostavnija za vas.
Ako želite da zaštitite svoj industrijski dizajn samo u zemljama članicama Evropske unije, možete takođe podneti prijavu putem nadležnog biroa za registraciju industrijskog dizajna EU.
U svakom slučaju, ne bi bilo loše razmisliti o ovoj opciji ukoliko poslujete (ili planirate da poslujete) na globalnom tržištu.
Šta učiniti ako vam je povređeno pravo na industrijski dizajn?
Prvo, može podneti tužbu sudu, zahtevajući prestanak povrede i naknadu štete.
Takođe, možete zahtevati uništenje ili isključenje proizvoda koji povređuju zaštićeni dizajn iz prometa.
Konačno, povreda industrijskog dizajna takođe predstavlja krivično delo ili privredni prestup, tako da pravdu možete potražiti i u krivično pravnom – ali i u upravnom postupku.
Pre bilo kakvih poruka, preporučujemo da se konsultujete sa advokatom za industrijski dizajn.